محل تبلیغات شما

و بالاخره از پیامهاى استقامت و شعارهاى پایدارى آن حضرت كه به صورت نثر به دست ما رسیده است ، یكى هم این جمله است كه :
11- موت فى عز خیر من حیاة فى ذل

مرگ با عزت بهتر از زندگى با ننگ و ذلت است.
این جمله را مرحوم مجلسى در بحارالانوار (1) در ضمن بعضى از فرمایشات آن حضرت از مناقب نقل نموده است .
و اینك پیام و شعار مقاومت و پایدارى آن حضرت كه به صورت شعر نقل گردیده است :
12-

سامضى و ما بالموت عار على الفتى

اذا ما نوى حقا و جاهد مسلما

من به سوى مرگ مى روم كه مرگ بر جوانمرد ننگ نیست ، آنگاه كه نیتش حق و جهادش براى اسلام باشد
13-

وواسى الرجال الصالحین بنفسه

وفارق مثبورا و خالف مجرما

و با ایثار جانش از مردان نیك حمایت كند و از دشمنى با خدا، و از جنایتكاران دورى گزیند.
14-

اقدم نفسى لا ارید بقاءها

لتقلى خمیسا فى الهیاج عرمرما

من اینك جانم را تقدیم مى كنم و دست از زندگى مى شویم تا در جنگى سخت و با دشمنى بس بزرگ مواجه شوم.
15-

فان عشت لم اندم و ان مت لم الم

كفى بك ذلا ان تعیش و ترغما

اگر با این عقیده زنده بمانم ، پشیمانى ندارم و اگر بمیرم مورد ملامت نیستم ، ولى براى تو همین بس كه چنین ذلت بار و ننگینى را سپرى كنى.
امام علیه السلام این شعار و این ابیات چهارگانه را در منزل اشراف خطاب به حر بن یزید ریاحى ایراد نمود، آنگاه كه در میانشان بحث طولانى شد، زیرا امام (ع ) مى خواست به حركت خود به سوى كوفه ادامه دهد و حر، تصمیم گرفته بود طبق ماموریتى كه به وى محول شده بود، از حركت آن حضرت جلوگیرى نماید. تا آنجا كه به آن حضرت عرض كرد اگر شما این سفر را ادامه دهید منجر به جنگ خواهد گردید و اگر جنگى پیش بیاید، شما حتما كشته خواهید شد.
آن حضرت در پاسخ وى فرمود: افباالموت تخوفنى و هل یعدو بكم الخطب ان تقتلونى ؟.
آیا مرا با مرگ مى ترسانى ، مگر بیش از كشتن من نیز كارى از شما ساخته است ؟
آنگاه فرمود: در اینجا من همان اشعارى را مى خوانم كه آن برادر مسلمان از قبیله اوس هنگامى كه مى خواست براى نصرت و یارى پیامبر در جنگ شركت كند، خواند، سپس اشعار یاد شده را ایراد فرمود (2)

پی نوشتها:

1- بحارالانوار 44 / 192 و مناقب 4  68.
2- مقتل مقرم / 4 و مقتل خوارزمى 1 233.

منبع: کتاب پیام های عاشورا

امام حسین (ع) در بیان دکتر شریعتی

بهترین هزینه طراحی سایت و سئو سایت

نقش اسیران كربلا در معمارى فرهنگ عاشورا

كه ,مى ,حضرت ,، ,  ,آنگاه ,آن حضرت ,كه به ,و از ,این جمله ,مى خواست

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فناوری های مدرن دکتر فیض الله نیازی اس موزیک slimdaisuscha سحر تنها ترین دختر دنیا isragote patpoireme1988 وبلاگ فیلم و سینما حوا همین حوالیسـت سایه های خیال