محل تبلیغات شما

6- الا و ان الدعى بن الدعى قد ركز بین اثنتین ، بین السلة و الذلة ، و هیهات منا الذلة ، یابى الله لنا ذلك ورسوله و المومنون ، و حجور طابت و طهرت ، و انوف حمیة ، و نفوس ابیة ، من ان نؤ ثر طاعة اللئام على مصارع الكرام . . (1)
گاه باشید كه این فرومایه (ابن زیاد) و فرزند فرومایه ، مرا در بین و دو راهى شمشیر (شهادت ) و ذلت (زندگى ) قرار داده است و هیهات ! كه ما به زیر بار ذلت برویم ؛ زیرا خدا و رسولش و مومنان از اینكه ما پذیراى ذلت باشیم ، ابا ندارد و دامنهاى پاك مادران ما و مغزهاى با غیرت و نفوس با شرافت پدران ما روا نمى دارد كه اطاعت افراد لئیم و پست را بر قتلگاه مردان با فضیلت ، مقدم بداریم
این جملات از فرازهاى دومین حسین بن على علیه السلام در روز عاشورا است .

7- اما و الله لا اجیبهم الى شى ء مما یریدون حتى القى الله و انا مخصب بدمى . (2)
آگاه باشید! به خدا سوگند! من به هیچ یك از خواسته هاى دشمنان جواب مثبت نخواهم داد تا محاسنم به خونم خضاب گشته ، و به دلقاى خدا نایل گردم.
این جمله ، از فرازهایى از سخنان حسین بن على علیه السلام است كه در روز عاشورا پس از آنكه در میان دو لشكر، جنگ مغلوبه اى واقع گردید و گروهى از یاران آن حضرت به شهادت رسیدند، براى تشجیع و تسلى بقیه یارانش ، ایراد فرموده است .
8- عند الله احتسب نفسى و حماة اصحابى . (3)
بذل جانم و كشته شدن اصحاب و یارانم كه به فرمان خداست ، به حساب اوست و از پیشگاه او در خواست اجر و پاداش مى نمایم
امام علیه السلام این جمله را در كنار پیكر قطعه - قطعه شده حبیب بن مظاهر سرباز كهنسالش ایراد فرمود.
9- انى غدا اقتل و تقتلون كلكم معى و لا یبقى منكم واحدا . (4)
من فردا كشته مى شوم و همه شما حاضرین نیز كشته خواهید شد و كسى شما زنده نخواهد ماند. و حتى قاسم و عبدالله شیر خوار نیز كشته خواهند شد.
طبق نقل نفس المهوم ، امام علیه السلام این جمله را در شب عاشورا پس از سخنرانى كه خطاب به اهل بیت و اصحاب خود ایراد فرمود، تذكر داد آنگاه كه به آنان اجازه داد مرخص شوند و صحنه كربلا را ترك نمایند، ولى هر یك از آنان به نحوى و با بیانى استقامت و پایدارى و حمایت خود را از امام علیه السلام اعلام نمودند.
10- هون على ما نزل بى انه بعین الله . (5)
تحمل این مصیبت نیز بر من آسان است ؛ زیرا خداوند او را مى بیند
بنا به نقل سید بن طاووس حسین بن على علیه السلام این جمله را هنگامى ایراد فرمود كه طفل شیر خوارش در روى دستش هدف تیر قرار گرفت و آن حضرت خون گلوى او را گرفت و به سوى آسمان پاشید.

پی نوشتها:

1- مقتل مقرم / 234. مقتل خوارزمى 2 / 7 - 8 این فراز را ابن ابى الحدید 3 / 249 از امام سجاد علیه السلام نقل نموده است .

2- مقتل مقرم / 240.
3- مقتل مقرم / 244.
4- نفس المهوم / 230.
5- نفس المهوم / 349.

منبع: کتاب پیام های عاشورا

امام حسین (ع) در بیان دکتر شریعتی

بهترین هزینه طراحی سایت و سئو سایت

نقش اسیران كربلا در معمارى فرهنگ عاشورا

، ,كه ,علیه ,السلام ,بن ,على ,علیه السلام ,، و ,این جمله ,بن على ,السلام این

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

خبر نداری از دلم Cheap NHL Florida Panthers Jerseys Wear Comfortable. نزد رسول الله، مادرم حضرت زهرا و یکایک اجدادم؛ به وسعت و کیفیتی که بارها گفتم سر"ثانیه"جلوتو میگیرم. که فقط خدا میدونه من و اطرافیانم الان چه صد دروازه نمایندگی مجاز کنوود|نمایندگی تعمیر و سرویس کنوود|تعمیرگاه مرکزی کنوود|کنوود سرویس مطالب اینترنتی محمّدپارساكریم نژاد 81 مرکز خرید ساعت مچی ارزان سوپرهای جدید tropfekeefi